Šedý zákal – katarakta senilis
Šedý zákal – katarakta senilis, ochorenie oka, ktoré je potrebné chápať ako ochorenie spájajúce sa s vekom a so starnutím. Súvisí so starnutím bielkovín, ktoré sa nachádzajú v šošovke. Klesá tým jej elasticita (pružnosť) a aj transparencia (priezračnosť). Takto postihnutú šošovku je potrebné operačne odstrániť.
Rozlišujeme viaceré typy šedých zákalov, jednak je to podľa lokalizácie zákalov v šošovke a jednak je to podľa príčiny. Veľkú skupinu šedých zákalov tvoria starecké šedé zákaly, ktoré súvisia s vekom. Ďalej sú to zákaly súvisiace s metabolickými poruchami, ako je napr. cukrovka. Pri užívaní liekov sa tiež môžu po dlhšom čase zákaly v šošovke objaviť. Vrodené šedé zákaly postihujú malé bábätká. Poznáme ešte ďalšie typy šedých zákalov.
![Šedý zákal – katarakta senilis obr. 1 Šedý zákal – katarakta senilis obr. 1](/DD_MOJZRAK/IMAGE/CHOROBY_OKA/SEDY_ZAKAL_KATARAKTA_SENILIS/sedy_zakal_katarakta_senilis_01.jpg)
Aké sú príznaky: zhoršenie videnia v zmysle rozmazaného obrazu, s tieňmi a zákalmi, nepomôžu ani okuliare aby zlepšili videnie. V neskorších štádiách môže dôjsť k zníženiu videnia až natoľko, že pacient je schopný rozoznať len svetlo a tmu. Označujeme to ako svetlocit.
![Šedý zákal – katarakta senilis obr. 2 Šedý zákal – katarakta senilis obr. 2](/DD_MOJZRAK/IMAGE/CHOROBY_OKA/SEDY_ZAKAL_KATARAKTA_SENILIS/sedy_zakal_katarakta_senilis_02.jpg)
Aké je riešenie: operácia s odstránením skalenej šošovky a jej nahradením umelou čírou vnútroočnou šošovkou, ktorá sa presne vypočítava podľa oka pacienta. Tým sa myslí dioptrická mohutnosť šošovky. Dokonca existujú vnútroočné šošovky umožňujúce videnie na diaľku a aj na blízko, sú to takzvané multifokálne šošovky.
![Šedý zákal – katarakta senilis obr. 3 Šedý zákal – katarakta senilis obr. 3](/DD_MOJZRAK/IMAGE/CHOROBY_OKA/SEDY_ZAKAL_KATARAKTA_SENILIS/sedy_zakal_katarakta_senilis_03.jpg)
Aké sú dôsledky ak v prípade diagnózy šedého zákalu nepodstúpim operáciu: dochádza k postupnému úplnému skaleniu šošovky a znemožneniu videnia až natoľko, že pacient rozoznáva len svetlo a tmu, je úplne znemožnená orientácia pacienta. Neskôr môže dôjsť až k „prezretiu“ jadra šošovky, nasleduje jeho uvoľnenie do prednej komory a vznik zápalu a následne vznik vysokého vnútroočného tlaku. Tento stav môže vyústiť do vážnych nezvratných komplikácií a môže viesť až k vybratiu oka. Rozvoj takého vážneho stavu môže trvať aj roky.
![Šedý zákal – katarakta senilis obr. 4 Šedý zákal – katarakta senilis obr. 4](/DD_MOJZRAK/IMAGE/CHOROBY_OKA/SEDY_ZAKAL_KATARAKTA_SENILIS/sedy_zakal_katarakta_senilis_04.jpg)
![Šedý zákal – katarakta senilis obr. 5](/DD_MOJZRAK/IMAGE/CHOROBY_OKA/SEDY_ZAKAL_KATARAKTA_SENILIS/sedy_zakal_katarakta_senilis_05.jpg)
Ako mám postupovať, keď mám podozrenie, že mám šedý zákal: ako prvé je najdôležitejšie komplexné očné vyšetrenie u svojho očného lekára, ten určí presnú diagnózu a určí aj ďalší terapeutický postup.